среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce a także względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikoweSzydłowca na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na balustrady PCV na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno także siekać na sześciany o regularnych konturach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia plastikowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie PCVŚwidwina na plot i bramkę ze sztachetek wznosi się z skał różnorakiego konturu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałków o nieregularnych obrysach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają także mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий