понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast często służą tez za ozdobę. W większości wypadków takie ogrodzenie plastikowe z Sztumu stawia się w słonecznych położeniach, w których prędko wzrastają oraz silnie gęstnieją. Mnóstwo czaru maja również takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, również nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, jednakże wymagają również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PCV zdołają być niezwykle wysmukłe, chociaż należny je regularnie wycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie tworzy się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z PCV stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. O ile mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий