пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co dobrze nie zaznaczy projektu trawy albo kwiatów jak małe żywe plot.

Bardzo duże, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące domy i ulice. Aby zrobić taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji rodzi orzeszki. Jeśli wolimy ażeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo rosłe zaś jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie bardzo trudne.

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawnika lub rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych grządkach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu czy tez zasłonią gołe place gleby. Poprawnie ukształtowany mały żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niskie względnie strzeliste zielone ogrodzenia można uzyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy mogą być znacznie droższe niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz należny go obcinać, niemniej jednak jego wariacje Cis można odłożyć sam jeden.Będzie w mgnieniu oka rósł a zatrzyma kolumnowy zarys.

O ile wasz zakamarek jest nader ciemny, pożądane byłoby aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja zmiany o złotawych ewentualnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu ewidentnego w słońcu, tymczasem nawet w śladzie korona drzewa ostają całkiem jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий