среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce a także względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikoweSzydłowca na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na balustrady PCV na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno także siekać na sześciany o regularnych konturach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia plastikowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie PCVŚwidwina na plot i bramkę ze sztachetek wznosi się z skał różnorakiego konturu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałków o nieregularnych obrysach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają także mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast często służą tez za ozdobę. W większości wypadków takie ogrodzenie plastikowe z Sztumu stawia się w słonecznych położeniach, w których prędko wzrastają oraz silnie gęstnieją. Mnóstwo czaru maja również takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, również nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, jednakże wymagają również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PCV zdołają być niezwykle wysmukłe, chociaż należny je regularnie wycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie tworzy się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z PCV stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. O ile mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co dobrze nie zaznaczy projektu trawy albo kwiatów jak małe żywe plot.

Bardzo duże, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące domy i ulice. Aby zrobić taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji rodzi orzeszki. Jeśli wolimy ażeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo rosłe zaś jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie bardzo trudne.

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawnika lub rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych grządkach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu czy tez zasłonią gołe place gleby. Poprawnie ukształtowany mały żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niskie względnie strzeliste zielone ogrodzenia można uzyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy mogą być znacznie droższe niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz należny go obcinać, niemniej jednak jego wariacje Cis można odłożyć sam jeden.Będzie w mgnieniu oka rósł a zatrzyma kolumnowy zarys.

O ile wasz zakamarek jest nader ciemny, pożądane byłoby aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja zmiany o złotawych ewentualnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu ewidentnego w słońcu, tymczasem nawet w śladzie korona drzewa ostają całkiem jasne, poniekąd oświetlone promieniami.